Tattoo & pierce Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul oficial al tatuatorilor din Romania si nu numai!
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Ultimele subiecte
» hellllpp!
Intoxicatiile cu gaz! I_icon_minitimeJoi Mar 18, 2021 10:53 am Scris de RHM Tattoo

» condica de prezenta
Intoxicatiile cu gaz! I_icon_minitimeJoi Mar 18, 2021 10:50 am Scris de RHM Tattoo

» sa numaram pana la infinit
Intoxicatiile cu gaz! I_icon_minitimeLun Feb 17, 2020 11:42 am Scris de RHM Tattoo

» din 100 in 100
Intoxicatiile cu gaz! I_icon_minitimeLun Feb 17, 2020 11:42 am Scris de RHM Tattoo

» Tattoo convention Bucharest
Intoxicatiile cu gaz! I_icon_minitimeVin Oct 04, 2019 9:32 am Scris de MellyMelo

» scurt istoric
Intoxicatiile cu gaz! I_icon_minitimeVin Oct 04, 2019 9:32 am Scris de MellyMelo

» sa povestim
Intoxicatiile cu gaz! I_icon_minitimeVin Oct 04, 2019 9:15 am Scris de MellyMelo

» Jazz Reggae
Intoxicatiile cu gaz! I_icon_minitimeMier Oct 02, 2019 3:26 pm Scris de Anuket

» Zona preferata
Intoxicatiile cu gaz! I_icon_minitimeMier Oct 02, 2019 3:25 pm Scris de Anuket

visitors
Intoxicatiile cu gaz! Percent_0
Top postatori
MellyMelo
Intoxicatiile cu gaz! I_vote_lcapIntoxicatiile cu gaz! I_voting_barIntoxicatiile cu gaz! I_vote_rcap 
Anuket
Intoxicatiile cu gaz! I_vote_lcapIntoxicatiile cu gaz! I_voting_barIntoxicatiile cu gaz! I_vote_rcap 
RHM Tattoo
Intoxicatiile cu gaz! I_vote_lcapIntoxicatiile cu gaz! I_voting_barIntoxicatiile cu gaz! I_vote_rcap 
Charybdis
Intoxicatiile cu gaz! I_vote_lcapIntoxicatiile cu gaz! I_voting_barIntoxicatiile cu gaz! I_vote_rcap 
Елена
Intoxicatiile cu gaz! I_vote_lcapIntoxicatiile cu gaz! I_voting_barIntoxicatiile cu gaz! I_vote_rcap 

 

 Intoxicatiile cu gaz!

In jos 
AutorMesaj
MellyMelo
Admin
Admin
MellyMelo


Gender : feminin
Posts : 65
Age : 28
Location Location : Oradea

Intoxicatiile cu gaz! Empty
MesajSubiect: Intoxicatiile cu gaz!   Intoxicatiile cu gaz! I_icon_minitimeMier Oct 02, 2019 2:04 pm

Complicatii medicale / Simptome

Expunerea la gaze naturale reduce capacitatea sângelui de a transporta oxigen. Cu exceptia febrei, simptomele initiale cauzate de expunerea la nivele periculoase de gaz natural sunt similare simptomelor gripei. Aceste simptome includ: ameteala, oboseala, senzatie de greata, dureri de cap, respiratie neregulata, Expunerea la nivele înalte cauzeaza voma, pierderea cunostintei si poate fi chiar fatala.

Tratamente:

Un individ expus intoxicarii cu gaz natural are nevoie imediata de aer proaspat si îngrijire medicala cat de repede posibil. Daca persoana este inconstienta si nu mai respira trebuie sa i se aplice respiratie artificiala pâna la primirea unui ajutor calificat.

Probleme cauzate persoanelor in virsta


Sensibilatea la miros începe sa se diminueze în cea de-a 7-a decada a vietii. O mare parte din populatia în vârsta prezinta dificultati la detectarea mercaptanului, o substanta chimica cu miros respingator adaugat ca agent de identificare (marcare) a gazului natural. Detectoarele de gaz previn persoanele asupra acumularilor de gaz, înainte ca acestea sa atinga nivele periculoase.

Daca detectorul de gaz declanseaza alarma:

1. Parasiti locuinta!
2. Contactati compania locala de distribuire a gazului (Nu utilizati telefonul din locuinta, deoarece o eventuala scânteie poate provoca incendiu sau chiar explozie).
3. Nu reveniti în locuinta pâna cand sursa de scurgere a gazului nu a fost depistata si eliminata.

SURSA: bodyalchemist.tripod.com/
Sus In jos
https://tattooromania.forumgratuit.ro
 
Intoxicatiile cu gaz!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Tattoo & pierce Romania :: IGIENA & RISCURI :: Boli transmisibile-
Mergi direct la: