Tattoo & pierce Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul oficial al tatuatorilor din Romania si nu numai!
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Ultimele subiecte
» hellllpp!
scurt istoric I_icon_minitimeJoi Mar 18, 2021 10:53 am Scris de RHM Tattoo

» condica de prezenta
scurt istoric I_icon_minitimeJoi Mar 18, 2021 10:50 am Scris de RHM Tattoo

» sa numaram pana la infinit
scurt istoric I_icon_minitimeLun Feb 17, 2020 11:42 am Scris de RHM Tattoo

» din 100 in 100
scurt istoric I_icon_minitimeLun Feb 17, 2020 11:42 am Scris de RHM Tattoo

» Tattoo convention Bucharest
scurt istoric I_icon_minitimeVin Oct 04, 2019 9:32 am Scris de MellyMelo

» scurt istoric
scurt istoric I_icon_minitimeVin Oct 04, 2019 9:32 am Scris de MellyMelo

» sa povestim
scurt istoric I_icon_minitimeVin Oct 04, 2019 9:15 am Scris de MellyMelo

» Jazz Reggae
scurt istoric I_icon_minitimeMier Oct 02, 2019 3:26 pm Scris de Anuket

» Zona preferata
scurt istoric I_icon_minitimeMier Oct 02, 2019 3:25 pm Scris de Anuket

visitors
scurt istoric Percent_0
Top postatori
MellyMelo
scurt istoric I_vote_lcapscurt istoric I_voting_barscurt istoric I_vote_rcap 
Anuket
scurt istoric I_vote_lcapscurt istoric I_voting_barscurt istoric I_vote_rcap 
RHM Tattoo
scurt istoric I_vote_lcapscurt istoric I_voting_barscurt istoric I_vote_rcap 
Charybdis
scurt istoric I_vote_lcapscurt istoric I_voting_barscurt istoric I_vote_rcap 
Елена
scurt istoric I_vote_lcapscurt istoric I_voting_barscurt istoric I_vote_rcap 

 

 scurt istoric

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
MellyMelo
Admin
Admin
MellyMelo


Gender : feminin
Posts : 65
Age : 28
Location Location : Oradea

scurt istoric Empty
MesajSubiect: scurt istoric   scurt istoric I_icon_minitimeMier Oct 02, 2019 2:26 pm

scurt istoric Joomka

Inca din cele mai vechi timpuri, oamenii au simtit nevoia sa-si decoreze si sa-si schimbe infatisarea corpului in cele mai diferite feluri. Piercingul este una dintre cele mai vechi si mai interesante forme de modificare a aspectului corpului. Numai ca, in prezent, motivele pentru care se realizeaza acesta s-au schimbat, fiind vorba mai degraba despre o moda, decit despre o traditie culturala. Aceasta tehnica a fost adoptata si adaptata in diferite culturi din intreaga lume. Este dificil de stabilit unde si cind a luat nastere piercingul, pentru ca era o practica extrem de comuna in sinul multor civilizatii din antichitate.

Un scurt istoric
Piercingul a fost practicat de-a lungul secolelor in diferite culturi. Se estimeaza ca aceasta tehnica este veche de aproape 5.000 de ani. De obicei, piercingul era o forma de a reprezenta diferite calitati, precum bogatia, curajul si puterea.
De exemplu, romanii asociau bijuteriile purtate in ureche cu bogatia si luxul. Romanii care aveau piercing in urechi erau considerati bogati, iar cei care nu aveau erau considerati saraci. Soldatii romani isi faceau piercing la sfircuri ca semn al virilitatii. Faraonii egipteni isi faceau piercing in buric, ca ritual initiatic. Mayasii isi faceau piercing pe limba, ca ritual spiritual, in timp ce persoanele de ambele sexe ce apartineau casei regale Victoriene alegeau piercingul la sfircuri si in zona genitala.

Identificarea apartenentei la o anumita categorie sociala
Se stie de asemenea ca piercingul efectuat in nas isi are originea in Orientul Mijlociu, cu 4.000 de ani in urma, iar incepind de atunci popularitatea lui s-a raspindit in India, unde multe femei isi impodobeau nasurile cu bijuterii scumpe din aur. Tipurile de bijuterii pe care le purtau le diferentia ca rang si statut in cadrul societatii. Portul de bijuterii in diferitele parti ale corpului, in scopul identificarii apartenentei la o anumita categorie sociala, era o practica extrem de raspindita in antichitate. In Egiptul antic, faraonii si familiile regale erau singurele persoane carora li se permitea sa poarte bijuterii in buric, deoarece acestea reprezentau pozitia lor suprema pe care o ocupau in societate. Toti oamenii simpli care incalcau aceasta regula erau omoriti, cu exceptia cazului cind buricul lor era considerat perfect, fapt pentru care aveau sansa de a-si imbunatati situatia sociala.

Piercingul era practicat in toata lumea
Piercingul era practicat in toata lumea. Triburile din America de Sud si Africa isi faceau piercing in ureche si apoi largeau orificiul rezultat. Cu cit acesta era mai mare, cu atit rangul social era mai inalt. In triburile de bastinasi din America centrala se faceau diferite tipuri de piercing, ca parte a ritualului de trecere la maturitate. Printre acestea se numara si perforarea buzei de jos, care era mai apoi largita pentru a se introduce placute de lemn. Aztecii si mayasii isi decorau buzele cu labrete din aur. De asemenea, in templele antice, preotii si samanii azteci si mayasi cu rang inalt isi faceau piercing in limba ca ritual de comunicare cu zeii lor.

In timpurile stravechi, piercingul era folosit din cu totul alte motive decit este folosit in prezent. Si tehnica s-a schimbat considerabil. In acele vremuri oamenii foloseau bucati ascutite de lemn si os, in timp ce in prezent procedura se aseamana mult cu una de ordin medical, folosindu-se numai ace sterile si de unica folosinta, iar mediul in care se efectueaza este extrem de curat si in siguranta.
Istoria piercingului poate fi privita din multe unghiuri si are numeroase versiuni in toate culturile. Cultura moderna americana a dezvoltat popularitatea piercingului in ureche (mai ales pentru barbati) in timpul erei hippie la sfirsitul anilor '60 si a miscarii punk rock din anii '70. Piercingul continua sa cistige teren si azi, cind societatea devine din ce in ce mai receptiva la acest aspect.
Sus In jos
https://tattooromania.forumgratuit.ro
Anuket
Membru
Membru
Anuket


Gender : feminin
Posts : 20
Age : 29
Location Location : Cluj

scurt istoric Empty
MesajSubiect: Re: scurt istoric   scurt istoric I_icon_minitimeMier Oct 02, 2019 3:26 pm

am mai invatat ceva nou astazi
Sus In jos
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
MellyMelo
Admin
Admin
MellyMelo


Gender : feminin
Posts : 65
Age : 28
Location Location : Oradea

scurt istoric Empty
MesajSubiect: Re: scurt istoric   scurt istoric I_icon_minitimeVin Oct 04, 2019 9:32 am

merei ai ce invata din micile experiente
Sus In jos
https://tattooromania.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





scurt istoric Empty
MesajSubiect: Re: scurt istoric   scurt istoric I_icon_minitime

Sus In jos
 
scurt istoric
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Tattoo & pierce Romania :: Pierce :: History2-
Mergi direct la: